Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

A MOŻE MIESZKANIE DO REMONTU?

10 września 2013

ID-10023197Mieszkanie do remontu może być dobrą alternatywą dla osób nie dysponujących dużą gotówką, wystarczającą na kupno mieszkania o odpowiednim standardzie. Za ile można kupić mieszkanie do remontu w Warszawie?
Wg analityków mieszkania do remontu są średnio o 15 proc. tańsze (stawki ofertowe) od mieszkań o podobnym metrażu i w tym samym typie budynków, które nie wymagają dużego wkładu pieniężnego.
Kupując mieszkanie w starym budynku, bardzo ważne aby wcześniej dokładnie dowiedzieć się (najlepiej od zarządcy budynku), jaki jest stan techniczny wspólnej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz o harmonogramie dotyczącym jej ewentualnych remontów,  żeby uniknąć sytuacji kiedy  po wyremontowaniu łazienki i kuchni nowy właściciel będzie później musiał wymieniać piony kanalizacyjne w całym budynku.  Dzięki temu jesteśmy w stanie  zgrać nasz wewnętrzny remont z ewentualnym remontem części wspólnych. Dokładna, rzetelna wiedza będzie nam potrzebna w przypadku wszystkich typów instalacji w budynku. Warto sprawdzić dobrze instalację grzewczą i dokładnie dowiedzieć się, jakie są koszty ogrzewania. Często w mieszkaniach w kamienicy zdarza się często, że nie ma tam CO co sprawi, że grzać będziemy musieli na własną rękę.
Warszawa, wśród najnowszych ofert mieszkań do remontu, znajdziemy choćby lokal dwupokojowy w bloku z 1973 roku. Cena nieruchomości o powierzchni 42 m kw. to 285 tys. zł. Stawka za metr kwadratowy wynosi więc 6700 zł.
Inna oferta ze stolicy dotyczy kawalerki (31 m kw.) do remontu w Warszawie Śródmieściu. Chodzi o lokal w przedwojennej kamienicy z 1930 roku. „Mieszkanie składa się z dużego salonu, łazienki, kuchni i sporego przedsionka, gdzie znajduje się wnęka idealna do zamontowania szafy. Wysokość mieszkania około 3,8 metra. Do dyspozycji właścicieli (i jednego sąsiada) rozległy, zamykany korytarz”. Cena to 275 tys. zł, co daje 8870 zł za metr kwadratowy.
Za 6000 zł od metra do kupienia jest natomiast 57,3 m kw. mieszkanie w Warszawie w bloku z 1980 roku na Bielanach. Oferent informuje, że do remontu jest łazienka. Poza tym określa stan ogólny mieszkania jako dobry.
7900 zł/ m kw. kosztuje 29 – metrowe mieszkanie w budynku z lat 60. na Woli. Sprzedający zachwala bardzo dobrą lokalizację. Blisko do szkół, sklepów, komunikacji miejskiej.
Jeśli zadowala nas lokalizacja na Bielanach, mieszkanie o powierzchni 31 m kw. do remontu, w budynku z lat 50. możemy kupić w cenie 6900 zł/ m kw.
Sprzedający zachwala zalety nieruchomości: „Fantastyczna lokalizacja mieszkania, które położone jest między stacjami metra, tuż przy kameralnym lasku. Mieszkanie bardzo wysokie 295 cm, co umożliwia rozplanowanie dużej ilości pawlaczy. Ściany zewnętrzne wykonane z pełnej czerwonej cegły grubości 70-75 cm, co latem daje przyjemny chłód. Duża loggia i pokój (17,8m2) od strony północno-wschodniej. Dobry rozkład mieszkania z przedpokoju (4,67m2) wchodzi się do poszczególnych pomieszczeń.”
Stawki przytoczone powyżej pokazują, że najtaniej mieszkanie do remontu kupimy w blokach w dzielnicach nieco oddalonych od centrum (Bielany). Z kolei najdroższe są mieszkania tego typu w budynkach o centralnych lokalizacjach (tak jak mieszkanie w kamienicy w Warszawie Śródmieściu). Ceny metra kwadratowego wydają się dosyć wysokie, jednak ciągle są one niższe od średniej rynkowej stawek ofertowych dla Warszawy, które wg ostatniego zestawienia NPB (I kw. 2013) wynoszą około 8600 zł za metr kwadratowy. Warto zaznaczyć też, że w stolicy stawki ofertowe drastycznie różnią się od tych transakcyjnych, które wg tego samego zestawienia NBP są o blisko 2 tys. zł niższe!

Jak wygląda sytuacja lokali mieszkalnych do remontu w kamienicach w innych miastach Polski?

Kraków, tutaj średnia ofertowa na rynku wtórnym wynosi 6644 zł. Za mieszkanie do remontu na krakowskim Śródmieściu 29 m. kw. (ul. Topolowa) trzeba zapłacić 6700 zł/ m kw.
Inny przykład, 5100 zł od metra będzie kosztować kupno mieszkania, w dzielnicy Prądnik Biały (tylko łazienka do remontu). Tam lokal na sprzedaż to 46 m kw. w bloku na ostatnim, 11 piętrze.
Podobnie trzeba zapłacić za mieszkanie do remontu w bloku w Nowej Hucie (pow. 33 m kw.) w 8 piętrowym bloku. Mieszkanie składa się dwóch pokoi, balkonu, kuchni, holu oraz łazienki oraz przynależnej piwnicy.
Mniej zapłacimy w lokalizacji Wola Duchacka. 4800 zł  żąda oferent za metr kwadratowy. Za mieszkanie w bloku o powierzchni 36 m kw. zapłacimy 175 tys. zł. W mieszkaniu są nowe okna, gładzie na ścianach, wymieniona instalacja gazowa, nowe drzwi wewnętrzne, panele na podłogach. Natomiast do remontu łazienka  i kuchnia do urządzenia.

Wrocław – sporo mieszkań do remontu dotyczy lokalizacji w kamienicach. Wynika to z tego, że budynki przedwojenne stanową sporą część zabudowy śródmiejskiej miasta. Szacuje się, że w całej stolicy Dolnego Śląska jest około 3 tys. kamienic.
Lokal 93 – metrowy na Śródmieściu, w kamienicy z 1903 roku.  Cena to 479 tys. zł, czyli 5150 zł za metr. Mieszkanie w tym mieście w  dzielnicy Śródmieście, 103 m kw.  w kamienicy przy ul. Jedności Narodowej. Cena za lokal do remontu wynosi 389 tys. zł, czyli 3776 zł za metr kwadratowy.
Generalnie widzimy, że stawki kształtują się zdecydowanie poniżej średniej rynkowej, która dla Wrocławia (wg zestawienia NBP) wynosi 5900 zł (średnia ofertowa). Znaleźć można również oferty zdecydowanie powyżej tej stawki. Dotyczą nieruchomości albo w bardzo dobrych lokalizacjach, albo posiadających inne walory – typu architektoniczne itp.

Gdańsk – średnie ofertowe ceny na rynku wtórnym kształtują się na poziomie 6200 zł od metra kwadratowego. Okazuje się jednak, że często mieszkania do remontu są wyżej wyceniane przez sprzedających. Przykład to nieruchomość w lokalizacji Gdańsk – Wrzeszcz. Cena za metr kwadratowy lokalu w kamienicy z 1910 roku to 7100 zł. Chodzi o mieszkanie 87 – mio metrowe, 3 – pokojowe. Oferent zachwala lokalizację: w Centrum Wrzeszcza. Obok węzła komunikacyjnego SKM/PKP/autobus. Idealne na gabinet lekarski, kancelarię, apartament, itp.. Kuchnia nowa wyremontowana. Łazienka do kompletnego remontu. W pokojach na podłodze deski bądź terakota. Ściany tapetowane bądź obite listwami. Niska przedwojenna zabudowa z cegły. W pobliżu apteka, poczta, tramwaj, autobus, PKP, kolej podmiejska, szkoła, centra handlowe (Galeria Bałtycka oraz Manhattan), basen, fitness. Mieszkanie do remontu z dużym potencjałem lokalizacyjnym.

Powyższe zestawienie prezentuje, że stawki za mieszkania do remontu, mimo, że z reguły niższe od średnich cen rynkowych, są jednak dosyć zróżnicowane. Najniższe ceny uzyskują mieszkania do remontu w blokach z wielkiej płyty. Wyżej wyceniane są lokale w kamienicach, głównie ze względu na lepszą lokalizację i walory budynku. Najwyższe stawki uzyskują natomiast lokale w bardzo dobrym umiejscowieniu, na starówkach miast, z przeznaczeniem inwestycyjnym.
Marcin Moneta
Analityk WGN

 

 

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl