Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Duża, przestronna, niezawilgocona i niezagracona piwnica z pewnością zostanie poczytana przez potencjalnego kupującego jako atut mieszkania. Ile jest warte tzw. pomieszczenie przynależne, gdzie trzymamy konfitury i różne domowe rupiecie? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, w każdym razie – przykładając do piwnicy cenę, jaką trzeba na rynku pierwotnym zapłacić za tzw. komórkę lokatorską – można powiedzieć, że chodzi nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że samej piwnicy, bez mieszkania nie możemy sprzedać.

Piwnica to tzw. pomieszczenie przynależne do mieszkania i choć nie wlicza się ono do metrażu nieruchomości, to przecież posiadanie piwnicy zwiększa przestrzeń użytkową z której możemy korzystać.

Należy w tym momencie zaznaczyć, że piwnica piwnicy nierówna. Na rynku pierwotnym tradycyjnie rozumiana piwnica, jako pomieszczenie z szeregiem lokali, znajdujące się pod budynkiem, odchodzi do lamusa. Te tradycyjnie rozumiane piwnice kojarzą nam się przede wszystkim z budownictwem wielkopłytowym, gdzie w każdym bloku, każdy lokal miał przynależną własną piwnicę, a w piwnicy ogólnie były także pomieszczenia wspólne – takie jak wózkownia, suszarnia itp.

W nowym budownictwie próżno jednak szukać takich rozwiązań. Deweloperzy, zamiast piwnic, oferują dziś tzw. komórki lokatorskie. Są to nieco mniejsze niż piwnice (komórka ma średnio około 3 – 4 mkw., piwnica w bloku około 6 -7 mkw.) pomieszczenia, do których mamy łatwiejszy dostęp. Wejścia do komórek często są bezpośrednio z garażu podziemnego, czy też z klatki schodowej. Komórki, z racji metrażu, nie dają takich możliwości przechowywania „gratów”, jak piwnice, za to z reguły prezentują wyższy standard. Nie są to pomieszczenia zawilgocone i zaszczurzone. Zamiast drewnianych drzwi na kłódkę, posiadacz komórki najczęściej dostaje solidne drzwi metalowe itp.

Niestety tu zalety się kończą. Za komórki lokatorskie bowiem – najczęściej – trzeba dodatkowo zapłacić (w dużych miastach około 1 – 3 tys. za metr). Co więcej – z reguły nie ma ich tyle, by rozdzielić między wszystkie mieszkania. Najczęściej komórek nie starcza dla wszystkich i niektórzy muszą nauczyć się żyć, bez żadnego dodatkowego pomieszczenia.
„Przykładając” ceny komórki lokatorskiej do piwnic z rynku wtórnego, możemy bezpiecznie założyć, że uwzględniając ich średni metraż mogą być one warte nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tak zresztą szacuje się wartość innej przestrzeni, która powiększa użytkowość naszego mieszkania, czyli balkonu.

Problem z piwnicami jest natomiast taki, że w myśl obowiązującego w Polsce prawa, samej piwnicy będącej pomieszczeniem przynależnym do mieszkania, nie można sprzedać. Można natomiast piwnicę wynająć, podobnie jak np. pokój w naszym mieszkaniu.
Wracając do głównego wątku naszego tekstu – choć ciężko jednoznacznie wycenić wartość piwnicy i ciężko oszacować na ile jej obecność, lub brak przekłada się na cenę mieszkania, to jednoznacznie można stwierdzić, że nieruchomość zaopatrzona w piwnicę będzie po prostu postrzegana jako atrakcyjniejsza, od tej która takiej piwnicy nie posiada.

Teresa Michniak / Dział analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl