Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Dom czy mieszkanie ?

6 maja 2016

Zakładając rodzinę i myśląc o zmianie miejsca zamieszkania, często stajemy przed dylematem – kupić mieszkanie w bloku, czy działkę budowlaną i wybudować na niej dom. Inwestycja w mieszkanie czy dom to z reguły inwestycja na całe życie, a przynajmniej jego sporą część. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw.

Któż z nas nie marzył o tym, aby w piękny, słoneczny poranek móc się napić kawy we własnym, zielonym ogrodzie? Problem do tej pory polegał na tym, że własnego ogrodu nie mieliśmy. Inwestycja w dom, pomoże nam oczywiście spełnić to marzenie. Jednak dom to nie tylko własny ogród, takie rozwiązanie ma wiele innych zalet. Przede wszystkim, jest tak, jak sobie wymyślimy. Od czego zacząć? Oczywiście, najlepiej od kupna działki. Jest dużo łatwiej, jeśli nasz wybór od razu padnie na działkę budowlaną, oszczędzi nam to długotrwałej (i bądź co bądź, kosztownej) walki o przekształcenie działki. Decyzja powinna być dobrze przemyślana i warto wziąć pod uwagę wiele rzeczy, takie jak węzły komunikacyjne, jak daleko od centrum, czy są to tereny zalewowe.

Kiedy jesteśmy już właścicielami ziemskimi, czas na przyjemniejszy etap, czyli wizyta w biurze architektonicznym i wybór odpowiedniego projektu domu. Przy tworzeniu projektu, architekt weźmie pod uwagę nasze potrzeby, aby dom był maksymalnie spersonalizowany. Dobry architekt będzie konsultował z nami wszystkie projektowe decyzje, warto więc być z nim w stałym kontakcie.

A skoro już mamy projekt, trzeba wybrać ekipę budowlana, która postawi dom naszych marzeń. Na tym etapie musimy zdecydować, czy chcemy, aby ekipa postawiła nam tylko dom w stanie surowym zamkniętym, czy również go wykończyła. Po wszystkim, pozostają nam tylko drobne prace wykończeniowe i właściwie można się wprowadzać.

Pytanie: ile kosztuje marzenie o własnym domu? Nieduży, nieco ponad stumetrowy dom wraz z wykończeniem postawimy za około 350 tys zł. Należy jednak doliczyć koszty związane z eksploatacją domu, jak choćby ogrzewanie. Tego typu czynności eksploatacyjne w przypadku posiadania domu spadają niestety na właścicieli. Kolejnym kosztem, o którym nie można zapomnieć są dojazdy do centrum miasta. Zazwyczaj domy budowane są na spokojnych obszarach, na obrzeżach miasta, z dala od centralnego zgiełku. Wielu jednak do pracy musi dojeżdżać, a komunikacja nie zawsze wchodzi w grę. Niezbędne jest wtedy posiadanie samochodu, czy nawet dwóch oraz koszty paliwa. Czymże jednak są takie koszty w obliczu posiadania własnego domu z ogrodem?

No dobrze, ale co z mieszkaniem w centrum? Są przecież tacy, którym wyprowadzka z miasta kompletnie się nie podoba, a i niekoniecznie też chcą mieć na głowie ogrzewanie domu i całe zamieszanie związane z pielęgnacją ogrodu. Ta grupa ludzi powinna zdecydowanie wybrać kupno mieszkania.

Po pierwsze, obecnie oferta mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym jest naprawdę bogata, każdy znajdzie mieszkanie w odpowiednim dla siebie metrażu, w odpowiedniej lokalizacji. To jeden z plusów. Miasta są zazwyczaj dobrze skomunikowane i dotarcie w jakiekolwiek miejsce nie stanowi większego problemu. To również oznacza, że odpadają koszty związane, choćby z dużym zużyciem paliwa.

Zakup mieszkania wymaga od nas właściwie tylko drobnych prac remontowych i wprowadzenia się. Dla wielu to bardzo wygodne rozwiązanie i trudno się dziwić. To dość duża oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. A skoro już o pieniądzach mowa: porównując koszty, te są relatywnie niższe – koszt zakupu mieszkania w dużym polskim mieście wraz z wykończeniem to wydatek rzędu 280 tys zł (tutaj dużym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest oczywiście lokalizacja). To sporo mniej, ale nie możemy zapominać, że chociaż nie wydamy pieniędzy na ogrzewanie i tym podobne rzeczy, to w przypadku mieszkania płacimy czynsz, gdzie media mamy wliczone w koszt. W dalszym ciągu wychodzi to jednak mniej, niż w przypadku domu.

Katarzyna Surma
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl