Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Centra dużych miast to jedne z najbardziej pożądanych lokalizacji mieszkaniowych w Polsce. Na mapie drogich lokalizacji mieszkaniowych liczą się też znane turystyczne kurorty. Prym wiodą Zakopane i Sopot.

Mieszkania w zabytkowych centrach miast uzyskują bardzo wysokie wyceny, nie tylko ze względu na świetną lokalizację, bo przecież życie w ścisłym centrum ma też swoje negatywne strony. Wysokie wyceny to pokłosie kilku czynników: mieszkania w takich lokalizacjach są świetnymi obiektami z inwestycyjnego punktu widzenia – nadają się na apartamenty pod wynajem, czy też na siedziby firm i rzadko kiedy tracą na wartości. Są to więc dobre nieruchomości do ulokowania kapitału. O ich wartości przesądza też oczywiście ich ograniczona liczba i ogólnie ograniczona możliwość nowej zabudowy w ścisłych centrach.

Nie bez znaczenia będzie też marketingowy ‘sznyt” takich nieruchomości. Dużo łatwiej je wynająć i sprzedać w wysokiej cenie. Kwestia prestiżu w przypadku lokalizacji mieszkaniowych to rzecz względna, wynikająca z wielu różnych uwarunkowań, takich jak moda, snobizm itp., ale centra miast przejściowym modom raczej się opierają. Zawsze są postrzegane jako prestiżowe, w przeciwieństwie do różnych nowych osiedli i apartamentowców, na które moda przemija.
Ceny w ścisłych, zabytkowych centrach polskich miast są średnio wyższe o 3 – 4 tysiące złotych w stosunku do przeciętnych cen w całym mieście.

Warszawa: jedną z najdroższych i prestiżowych dzielnic pozostaje oczywiście Śródmieście, ze średnimi cenami mieszkań z rynku wtórnego na poziomie około 10 – 11 tysięcy złotych za metr. Najdroższe oferty sięgają jednak nawet i 14 – 15 tysięcy od metra. Wg NBP średnie transakcyjne dla całego rynku wtórnego w Warszawie wynoszą 7000 zł za metr kwadratowy (dane za III kw. 2014).
Kraków: na Starym Mieście średnie ceny wynoszą około 9000 – 9500 zł, a najwyższe sięgają kilkunastu tysięcy. Mieszkania na reprezentacyjnej Floriańskiej kosztują nawet 13 – 14 tys. za metr kwadratowy. Wg NBP średnie cen ofertowych dla Krakowa to około 6500 zł, a więc mieszkania w zabytkowym centrum okazują się nawet o 100 proc. droższe.

Wrocław: Najdroższe są Rynek i okolice. Tam ceny ofertowe mieszkań kształtują się w przedziale 7500 – 8000 zł. Za mieszkanie na zabytkowych Psich Budach, tuż obok Placu Solnego trzeba zapłacić niecałe 9000 zł/ mkw. Dla porównania – ofertowe średnie cenowe we Wrocławiu wynoszą wg NBP niecałe 6000 zł.
Gdańsk: jednym z najbardziej prestiżowych miejsc będzie oczywiście ulica Długa na Śródmieściu i Długi Targ, oraz uliczki poboczne. Ceny takich nieruchomości są zbliżone do wrocławskich i mieszczą się w przedziale 7500 – 8000 zł, a najdroższe sięgają około 9000, rzadziej ponad 10 tys. zł za metr. Średnia cen ofertowych dla Gdańska wynosi natomiast wg NBP około 5800 zł.

Poznań: Tu stawki nie okazują się aż tak wywindowane. W stolicy Wielkopolski przeciętne ceny dla starówki wynoszą około 6000 – 6500 zł, czyli nieco tylko wyżej od średnich ofertowych, kształtujących się na poziomie 5800 zł/ mkw. W lokalizacjach takich jak św. Marcin, czy Garbary niektóre oferty sięgają około 7500 – 8000 zł.
Na mapie prestiżowych lokalizacji w Polsce liczą się też znane kurorty turystyczne.

Zakopane: za luksus mieszkania na Krupówkach, zwłaszcza w willi w charakterystycznym tatrzańskim stylu, oferenci oczekują średnio aż 12 tys. zł od metra kwadratowego, a najdroższe oferty sięgają 17 – 18 tysięcy. Średnio za mieszkanie w Zakopanem sprzedający liczą sobie po około 8500 zł/ mwk.

Sopot: mieszkania kosztują średnio około 9 tysięcy złotych. Za prestiżowe apartamenty płaci się jednak nawet ponad 20 tys. zł. Na słynnym turystycznym Monciaku przeciętne stawki – podobnie jak w Zakopanym – oscylują w przedziale 12 – 14 tysięcy złotych.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl