Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Ile kosztują małe mieszkania?

18 października 2013

ID-100105521Mieszkanie dla studenta, albo singla na początek, jako pierwsze, własne lokum? Jeszcze kilka lat temu największym wzięciem wśród takich właśnie osób cieszyły się kawalerki. Obecnie preferencje klientów się zmieniają.

Dziś, gdy kredyty są nieco tańsze a i ceny nieruchomości wyraźnie spadły, na mieszkanie „pierwszego wyboru” klienci wybierają raczej małe dwa pokoje. Mimo to kawalerki, których jest stosunkowo niewiele na rynku, nadal trzymają ceny – z reguły wyższe o około 10 proc. od średnich stawek rynkowych za metr.

Najmniejsze kawalerki są przeciętnie o 1000 zł droższe na metrze od pozostałych mieszkań. Zdarzają się też rekordy cenowe. Za jedną z kawalerek w Warszawie trzeba zapłacić nawet ponad 10 tys. zł/ m kw.
Obserwatorzy rynku podkreślają, że kryzys wpłynął na racjonalizację wyborów klientów. Co ciekawe – jeszcze kilka lat temu dominowały skrajności. Z jednej strony osoby z dobrymi uposażeniami decydowały się na zakup mieszkań dużych, mimo, że często ponad ich aktualne potrzeby – więc popularnością cieszyły się np. 3 pokoje o powierzchni powyżej 70 m kw. Z drugiej strony była też spora grupa osób, które ze względu na niską zdolność kredytową celowała w lokale jak najmniejsze, wychodząc z założenia, że „ciasne, ale własne”. Stąd dużą popularnością cieszyły się kawalerki, które niejednokrotnie bardzo szybko okazywały się niepraktyczne.
Obecnie przeciętny klient podchodzi do zakupu mieszkania bardziej rzeczowo, tzn. z jednej strony dba, by kredyt, który zaciągnie, nie był zbyt wysoki, z drugiej jednak chce, by jego mieszkanie dawało możliwość zamieszkania z drugą osobą, czy nawet było funkcjonalne, jeśli w rodzinie pojawi się dziecko. Stąd największym obecnie „wzięciem” cieszą się lokale o powierzchni od 40 do 60 m kw. , najlepiej 2, bądź 3 – pokojowe. Takich ofert jest w tej chwili również najwięcej i to one raczej są wyceniane w średnich stawkach za metr kwadratowy.

Z czego to wynika spadek zainteresowania kawalerkami?
Po pierwsze tego typu lokali jest bardzo mało na rynku – co może wpływać na nieco wyższe ceny. Po drugie – część sprzedających wyraźnie adresuje swoje oferty nie do zwykłych klientów, a do tych, którzy są zainteresowani kupnem w celach inwestycyjnych. O ile kawalerki są mało praktyczne jako mieszkania na stałe, o tyle, doskonale nadają się jako formy przejściowe, stąd potencjalni inwestorzy mogą być zainteresowani kupnem w celu późniejszego wynajmu. Najemcą niekoniecznie musi być student – kawalerki o wyższym standardzie, a takich ofert nie brakuje, mogą być kierowane np. na wynajem dla klientów biznesowych, bądź pracowników korporacji, nawet na krótki okres.

Małe mieszkania to nie zawsze nieruchomości tanie. Oczywiście, z racji metrażu są dostępne na przeciętną kieszeń, ale decydując się na nie musimy pamiętać, że biorąc pod uwagę stawkę za metr kwadratowy, dopłacamy naprawdę spory sumy.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl