Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Moneta najnowszeMieszkanie nowe czy używane? Jeśli od dewelopera, to w jakiej lokalizacji? Takie pytania często stają przed każdym, kto ma zamiar kupić swoje pierwsze mieszkanie. W ofercie firm deweloperskich coraz więcej nowych mieszkań zlokalizowanych jest w miejscach oddalonych od centrów miast. Często na przedmieściach, lub w miejscowościach graniczących z dużymi miastami. Czy opłaca się wybrać takie mieszkanie? Na pewno za tym rozwiązaniem przemawiają ceny.

Nowe mieszkania w oddalonych lokalizacjach są bowiem o wiele tańsze od tych w centrach miast. Zapłacimy za nie nawet o 1000 – 1500 złotych za m2 mniej od średnich stawek rynkowych.

Każdy, kto rozgląda się za nowym mieszkaniem, zapewne miał do czynienia z ogłoszeniami, które przyciągają bardzo atrakcyjnymi cenami za m2. W zeszłym roku, po raz pierwszy od dawna, w takich miastach jak Wrocław, Kraków czy Poznań, można było spotkać oferty sprzedaży nowych lokali w cenach poniżej 4 tysięcy złotych za m2.

Oczywiście takie niskie stawki są raczej rzadkością, ale jednak się zdarzają i dotyczą najczęściej lokalizacji oddalonych od centrum miasta.

W Warszawie za nowe mieszkania np. w dzielnicy Bemowo, oferenci z WGN życzą sobie 6000 złotych za m2, jednak w oddalonych o 12 km od stolicy Ząbkach do kupienia są nowe lokale o 700 złotych tańsze za m2.
Jak więc widzimy – w oddalonych lokalizacjach można dużo częściej niż w centrach miast trafić okazje cenowe, a różnice stawek są znaczne. Czy podobne zjawisko dotyczy również rynku wtórnego? Zdecydowanie tak – tutaj różnice cenowe między centrum a peryferiami są nawet dużo bardziej wyraźne.

Czy opłaca się wybrać z reguły tańszy lokal na peryferiach, zamiast jego droższego odpowiednika w lokalizacji centralnej? To już decyzja indywidualna kupującego. W przypadku mieszkania na przedmieściach do kosztów życia musimy dołożyć oczywiście koszty dodatkowe – czas (który również jest kosztem) i pieniądze potrzebne na dojazd do centrum do pracy, po zakupy, czy do miejsc rozrywki.

Nowe osiedla na przedmieściach oznaczają też często problemy z infrastrukturą i wyposażeniem. Niejednokrotnie brak jest takich punktów jak przedszkola, apteki czy nawet drogi. Mimo wszystko osoba, która zdecyduje się na taki właśnie zakup, zaoszczędzi sporo na kosztach kredytu, bo zadłuży się na mniejszą kwotę. Jak pokazał przegląd cen różnice są dosyć znaczne i sięgają często nawet 20 %  średniej ceny mieszkań.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl