Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Aż 41 proc. kredytów przyznanych w pierwszym kwartale obecnego roku, zostało przyznanych w Warszawie. Stolica tym samym dodatkowo powiększyła swoją dominację nad resztą kraju na rynku kredytowo – mieszkaniowym.

Takie wyniki dostarcza raport Amron – Sarfin dla Związku Banków Polskich. Udział Warszawy w puli przyznanych kredytów okazał się rekordowy. Wg ekspertów stoi za tym w dużej mierze popularność inwestycji pod wynajem.

Odsetek kredytów przyznanych w stolicy w I kw. 2016 wzrósł o 3,55 proc. w odniesieniu do IV kwartału 2015. Jeśli natomiast porównywać dane rok do roku wzrost będzie jeszcze większy. W I kw. 2015 udział wynosił 35,5 proc. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy powiększył się o blisko 6 proc.

Drugim rynkiem kredytowym kraju pozostaje natomiast aglomeracja katowicka. W I kw. 2016 nieco ponad 8 proc. przyznanych kredytów pochodziło z tej lokalizacji. Wynik rok do roku poprawił się o nieco ponad 1,5 proc. Dalej plasują się Wrocław, Trójmiasto i Kraków ze zbliżonymi do siebie wynikami wynoszącymi nieco ponad 5 proc. W każdej z tych lokalizacji nie zmieniły się one w sposób istotny. Nieco ponad 4 proc. kredytów nowoudzielonych przypadło natomiast na Poznań. Nieco ponad 2 proc. na Łódź i Szczecin a niecały 1 proc. na Białystok. Pozostałe 32 proc. z całej puli kredytowej przyznanej w I kw. 2016 przypada na inne lokalizacje, a więc ciągle mniej niż w dominującej Warszawie.

Kupujący w Warszawie preferują mieszkania raczej małe: 45 – 55 mkw. , a więc dwa pokoje, ewentualnie małe trzy pokoje. 24,5 proc. kupujących decydowało się właśnie na takie lokale. Ten wynik nie różni się on od preferencji klientów w innych miastach. Dwa pokoje o stosunkowo niewielkiej powierzchni są to mieszkania najczęściej wybierane przez osoby młode, młode pary itp. Są one stosunkowo tanie, za to dużo praktyczniejsze niż kawalerki. Idealnie nadają się też pod wynajem.

W wolumenie obrotu na stołecznym rynku wzrósł też udział mieszkań o powierzchni 55 – 65 mkw. Obecnie wynosi on nieco ponad 20 proc. Zmniejszył się natomiast udział mieszkań małych, a więc do 45 mkw. Wynosi on obecnie niecałe 20 proc. Jeśli chodzi o kawalerki (mieszkania do 35 mkw.) to na taki format decydowało się 7 proc kupujących. Podobny wynik dotyczy mieszkań dużych, o metrażach 75 – 85 mkw. Natomiast odsetek kupujących mieszkania największe – powyżej 85 mkw. wynosił około 5 proc.

Warszawski rynek mieszkaniowy oraz rynek najmu są najdroższymi wśród miast wojewódzkich w Polsce. Wg raportu Amron – Sarfin za I kw. 2016 przeciętna cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w stolicy wynosiła w I kw. 2016 wynosiła 7400 zł. Powoli, ale jednak, ceny rosną. Wg Amron – Sarfin w przypadku stolicy wzrost rok do roku wyniósł około 200 zł.

Średnie transakcyjne całkowite ceny mieszkań wynoszą obecnie 424 tys. zł. To o 100 tys. zł więcej niż w drugim w stawce Krakowie. Z kolei w przeciętnej cenie warszawskiej można kupić dwa mieszkania w Łodzi (średnio 206 tys. zł) i dwa i pół lokalu w aglomeracji katowickiej (średnia cena lokalu wynosi 174 tys.).

Jeśli chodzi o czynsze najmu: tu różnica również jest zasadnicza. Stawki warszawskie są o 1/3 wyższe w stosunku do Wrocławia i Krakowa. Z danych analityków WGN wynika, że średni miesięczny czynsz najmu w stolicy wynosi obecnie 45 zł/ mkw. W pozostałych wymienionych miastach jest to 35 zł za metr.

Dział Analiz WGN
Magdalena Paluch

11

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl