Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Podstawowe pytanie każdego kupującego mieszkanie, na które odpowiedzieć czy będzie ono z rynku wtórnego czy pierwotnego. Kluczową sprawą jest oczywiście cena. Nowe mieszkania w MDM często są sprzedawane po niższych stawkach od rynkowych. Z kolei także na rynku wtórnym oferowane są nieruchomości w niskich stawkach, na którym jedne z najniższych wycen uzyskują lokale w blokach z wielkiej płyty. Okazuje się, że  na największych rynkach lokale w blokach wygrywają cenowo nawet z nowymi mieszkaniami w MDM.
W WGN w skali całego kraju budownictwo z wielkiej płyty to aktualnie około 3600 zł od metra kwadratowego. Lokale na rynku pierwotnym wyceniane są natomiast średnio na 4500 zł, a więc są znacznie droższe. Z kolei porównując na poszczególnych rynkach ceny mieszkań na nowych osiedlach i na osiedlach peerelowskich widać, że wiele zależy od lokalizacji.

W Krakowie średnie ceny nowych mieszkań na sprzedaż oferowanych w WGN wynoszą około 7000 zł za metr kwadratowy. Wg NBP średnio kosztują one około 6500 zł od metra. Podczas gdy krakowski limit ceny wynosi zaledwie 5013 zł czyli jest znacznie niższy od średniej rynkowej.
Średnia dla lokali w blokach wynosi obecnie w WGN dla Krakowa około 6200 zł, i jest wyższa od limitów cenowych MDM, choć niższa od średnich stawek dla całego rynku pierwotnego.

Przeciętna stawka w WGN dla całego rynku wtórnego we Wrocławiu wynosi około 6100 zł. Średnie ceny dla mieszkań nowych są trochę wyższe i kształtują się na poziomie 6300 zł za m kw. Natomiast limit cen, dla ubiegających się o pomoc państwa w kupnie nowego mieszkania to tylko 4900 zł.
Mieszkania w blokach zbudowanych w okresie od 1960 do 1990 roku, wycenia się średnio na 5600 zł za m kw., a więc są one dużo tańsze od przeciętnej cenowej zarówno dla rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Niskie wyceny uzyskują zwłaszcza nieruchomości zlokalizowane w oddaleniu od ścisłego centrum miasta.

W stolicy nowe mieszkania średnio wycenia się na około 8000 – 8100 zł za m kw. Najdroższe lokalizacje to oczywiście Mokotów, Wilanów, Śródmieście, gdzie ceny bardzo często przekraczają nawet 9000 zł. Natomiast w ramach MDM państwo dopłaci do nowych mieszkań w Warszawie, jeśli będą kosztować nie więcej, niż 6126 zł za m kw. W Warszawie, podobnie zresztą jak w Krakowie i we Wrocławiu limit cen MDM jest bardzo niski jak na średnie stawki rynkowe.
Za mieszkania w wielkiej płycie trzeba zapłacić około 6900 zł, a więc wyraźnie niżej od stawek dla rynku wtórnego, które wynoszą około 8000 zł za m kw. Tu również widać dużą rozpiętość cenową, w zależności od lokalizacji. Częściej jednak niż w sytuacji mieszkań z rynku pierwotnego można znaleźć lokale wyraźnie przecenione.

Na największych rynkach wielka płyta, często nie jest nie tylko w zdecydowanie niższych cenach od innych mieszkań nowych i używanych, ale również zyskuje niższe wyceny niż mieszkania w ramach MDM.
Warto również podkreślić, że tego typu mieszkania cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Są tańsze, a ponadto mają pewne zalety, których często brak na nowych osiedlach.
Na „blokowiskach” nie ma problemu z drogami, komunikacją miejską, sklepami, przedszkolami czy szkołami. Z takim brakiem często muszą zmagać się mieszkańcy nowych osiedli, zwłaszcza tych peryferyjnych, a często oferta w MDM dotyczy właśnie nich.

Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl