Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

gwHNJGHDGWarszawscy kupujący wciąż wybierają mieszkania kompaktowe, ale bardzo rzadko kawalerki.

 

Warszawski rynek mieszkań, obok kurortów, oferuje najdroższe mieszkania w Polsce. Każdy metr kwadratowy w nabywanym lokalu jest dla kupujących ważny. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie deweloperskiego kosztuje średnio 7,6 – 7,8 tys. zł.

 

Najgorętszym towarem na rynku są mieszkania dwupokojowe, a szczególnie te niewielkie. Im mają mniejszy metraż, tym szybciej znajdują nabywców. Kupujący szukają często lokali dwupokojowych o powierzchni do 40 mkw. Przy tak małym metrażu muszą najczęściej zaakceptować aneks kuchenny, zamiast odrębnej kuchni, choć z drugiej strony otwarta kuchnia stwarza poczucie większej przestrzeni w mieszkaniu. Większość osób szuka jak najmniejszych powierzchni, aby cena była niska.

 

Niewielkie mieszkania dwupokojowe wybierają nie tylko pary, ale i single. Nie decydują się na kawalerki, ale podobne metrażowo dwa pokoje, bo zamknięta sypialnia zapewnia im większą prywatność. Wzrost liczby osób samotnie kupujących mieszkanie w Warszawie to tendencja wyraźnie widoczna, tak w naszym kraju, jak i na całym świecie.

 

 

W Warszawie na rynku deweloperskim mieszkań dwupokojowych jest sporo. Jak obliczają analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl, mieszkanie dwupokojowe to co drugie mieszkanie wystawione na sprzedaż w nowych inwestycjach. Problem zaczyna się wtedy, kiedy szukamy na prawdę małego lokalu z dwoma pokojami. Wtedy musimy decydować się na mieszkanie z odległym terminem oddania, bo takie oferty znikają w pierwszej kolejności.

 

W projektach, które wchodzą na rynek na 32-35 metrach najczęściej projektowane są mieszkania dwupokojowe, nie zaś kawalerki. Zdarza się nawet, że mieszkania dwupokojowe mają powierzchnię poniżej 30 mkw. Deweloperzy dość często całkowicie rezygnują z kawalerek na nowych osiedlach. Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA. przyznaje, że w  drugim etapie osiedla Tarasy Dionizosa, które firma buduje przy ul. Winorośli w Warszawie, zamiast kawalerek, zaprojektowane zostały mieszkania dwupokojowe, których metraż jest niewiele większy od powierzchni mieszkań jednopokojowych.

 

Klienci zdecydowanie chętniej wybierają bowiem niewielkie lokale w Warszawie z wydzieloną sypialnią i salonem z aneksem kuchennym. – Niewiele osób interesuje się dziś kawalerkami, szczególnie jeśli ich powierzchnia i cena są podobne do znacznie funkcjonalniejszych mieszkań dwupokojowych. Mieszkanie dwupokojowe w Warszawie w Tarasach Dionizosa można kupić już za ponad 210 tys. zł – wyjaśnia Wojciech Stisz.

 

Takich mieszkań w Warszawie będzie przybywać. Według obliczeń analityków, na warszawskim rynku pierwotnym w drugim półroczu bieżącego roku pojawić się ma ok. 8 tysięcy nowych lokali mieszkalnych.

 

Z jakim kosztem kredytu należy się liczyć? Jak podaje Comperia.pl, rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów w złotych RRSO w sierpniu br. wyniosła 5,28 proc. W ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie wzrosło zaledwie o 0,01 pkt proc. Tak małe wahania są efektem braku znaczących zmian w ofertach banków, które udzielają kredyty hipoteczne oraz stabilnego zachowania rynkowych stóp procentowych WIBOR. Na ujednolicenie rynku hipotek wpływają też przepisy wprowadzane sukcesywnie przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Autor: Barc Warszawa SA.

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl