Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

15Mieszkania na blokowisku, czy nowym osiedlu często kojarzą się z ciasnotą i wszechobecnym betonem, dlatego wszelkie rozwiązania, które nawet w ciasnym środowisku miejskim dają choćby minimalną szansę obcowania z przyrodą, są szczególnie cenne. Z tego powodu przydomowe ogródki cieszą się popularnością, a mieszkania w nie wyposażone zyskują tym samym wyższe wyceny.

W WGN pisaliśmy już o dodatkowych przestrzeniach/funkcjonalnościach, które zwiększają wartość mieszkania. Najdroższe okazuje się miejsce parkingowe – szacuje się, że wycena lokalu z miejscem parkingowym wzrasta nawet o 30 – 40 tysięcy złotych. Podobnie jest z balkonami, które „wycenia się” na około 10 – 20 tysięcy złotych.

Przydomowe ogródki, również realnie wpływają na wartość i atrakcyjność naszego mieszkania. W WGN, na rynku wtórnym takie lokale, wśród ofert z całego kraju są droższe przeciętnie o 400 zł na metrze. Średnia cen z ostatniego miesiąca, dla lokali z ogródkiem wynosiła 3800 zł, podczas gdy stawki dla całego rynku wynosiły 3400 zł za metr. Wydaje się to niewiele, ale przy 50 m kw. cena takiego lokalu rośnie już o 20 tysięcy złotych.
Dla przykładu – wśród ofert z Krakowa znajdują się mieszkania w nowym budownictwie, w dzielnicy Ruczaj, właśnie z ogródkiem i altaną. Cena takich nieruchomości to 7000 zł/ m kw. o około 300 zł wyższa od krakowskiej średniej.

W Warszawie, za mieszkanie w bloku z lat 80., za to z własnym ogródkiem z drzewkami owocowymi, w lokalizacji Chomiczówka, oferent życzy sobie 7600 zł od metra. Nie jest to co prawda wygórowana cena jak na stolicę, gdzie stawki osiągają ponad 8000, ale już jak na dosyć peryferyjną lokalizację i dodatkowo „wielką płytę” jest to stawka dosyć wysoka. Uzasadnione będzie sądzić, że ogródek z pewnością przyczynił się do takiej wyceny.

W gdańskiej dzielnicy Chełm, mieszkanie w bloku do którego przynależy ogródek wyceniono na 6700 zł od metra, czyli zdecydowanie powyżej średnich cen, które kształtują się na poziomie 6100 zł. Inna oferta ze stolicy Pomorza, to mieszkanie z 2007 roku w lokalizacji Jaśminowy Stok, w którym z loggii jest zejście do własnego ogrodu o powierzchni 64 m kw. Cena to 6300 zł za metr.

Czasem ceny mieszkań z ogródkiem są wyraźnie wyższe. Taką sytuację mamy choćby w Szczecinie, gdzie średnia obecnie w WGN wynosi 4100 zł za metr, tymczasem dla nieruchomości z własnym kawałkiem zieleni jest to już 5000 zł/ m kw. Być może na taki stan rzeczy ma wpływ fakt, że akurat w tej lokalizacji wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży to mieszkania z ogródkiem w nowym budownictwie, wyżej wycenianym.

30

Przykładowo: za kawalerkę z 2011 roku w dzielnicy Pomorzany, z własnym ogródkiem jeden z oferentów oczekuje 5300 zł/ m kw. Inna oferta to lokal w Golęcinie, w budynku z 2000 roku, również z własnym ogródkiem – cena wynosi 5700 zł za metr. W przypadku starszych budynków, ceny w stosunku do szczecińskiej średniej są podwyższone, ale już nie tak bardzo. Za mieszkanie w dzielnicy Pogodno, z wyjściem na taras, połączony z ogródkiem o powierzchni 47 m kw. oferent oczekuje 4700 zł. Inne ogłoszenie to choćby mieszkanie na osiedlu Bukowym, z ogródkiem w cenie 4300 zł od metra.

Podobnych przykładów można podać zdecydowanie więcej. Przeciętnie kilkaset złotych powyżej średniej – tak wyceniane są lokale, które mają dostęp do własnej zieleni. Co prawda w kontekście podnoszenia wartości nieruchomości przez ogród z reguły mówimy odnośnie domów jednorodzinnych, ale może nawet większe znaczenia ma, choćby malutki, ogródek – dla mieszkańców zabudowy miejskiej, gdzie zieleń jest na wagę złota.

O tym, że Polacy mają świadomość, jak ważny jest ogród dla ogólnej wyceny nieruchomości może świadczyć choćby fakt, że z badania, jakie zlecono w 2011 roku wynikało, że rynek produktów przeznaczonych na upiększanie ogródków i działek rozwija się w tempie około 4 proc. rocznie. Polacy ostatnio wydają na ten cel co roku około 9 mld zł. Z kolei z tego samego badania (Kairos Future, na zlecenie firm Husqvarna i Gardena) wynikało, że zadbany ogródek podnosi wartość nieruchomości o około 18 procent.

Jak więc widzimy, jeśli mamy własny ogród, przynależny do mieszkania, warto nie tylko się nim chwalić, ale również upiększyć go, co wizualnie i na zasadzie dobrego wrażenia, może podziałać pozytywnie na potencjalnych kupujących.

Z pewnością przydomowy ogródek to szczególne dobrodziejstwo na wielkich blokowiskach, czy w nowych osiedlach mieszkaniowych. I choć z reguły daleko mu do wystawności ogrodów przy domach jednorodzinnych, jest to jednak funkcjonalność, która – zwłaszcza jeśli o nią zadbamy – może być istotnym atutem naszej nieruchomości.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl