Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

salonMieszkanie dla Młodych to program będący rządową propozycją, który ma wesprzeć kupujących i zastąpić długo obecny na polskim rynku mieszkaniowym program Rodzina na Swoim.
Rząd na dofinansowania w programie MdM (Mieszkanie dla Młodych) w ciągu 4 lat planuje wydać ponad 3,2 mld złotych. Program ma ruszyć w przyszłym roku i trafi do ponad 100 tys. osób zainteresowanych.
Wsparcie rządowe ma dotyczyć tylko mieszkań z rynku pierwotnego a także zakupu pierwszego mieszkania przez małżeństwo, bądź singla. Warunkiem jest nie przekroczenie 35. roku życia.
Ministerstwo zaproponowało limity cenowe za m2 mieszkania (wg projektu ustawy) dla województw. Analizie poddałem mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym spełniające warunki nowego programu w przypadku miast takich jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk. Limity dla tych miast wynoszą: 5541 zł – Warszawa, 4604 zł – Wrocław, 5277 zł – Gdańsk.
Wśród ofert WGN z rynku pierwotnego w Warszawie, żadna mieszkanie nie spełnia wymogów cenowych limitu zaproponowanego przez Ministerstwo Budownictwa i sejmową podkomisję.
Najtańsze mieszkania na Bemowie w stolicy na rynku pierwotnym to koszt 6500 zł za m2. Jest to o ponad 1000 zł więcej od ustalonego limitu. Mieszkanie takie ma 48 m2.
Ponieważ jednak ciągle nie wiadomo, czy nowy program obejmie wyłącznie rynek pierwotny zweryfikowałem, jak limity cenowe odnosiłyby się do mieszkań używanych.
W Warszawie można kupić mieszkanie z rynku wtórnego na Białołęce, za kwotę 320 tys. zł. Jest to ponad 60.metrowe mieszkanie wymagające jednak remontu. Cena metra kwadratowego to 5245 zł. Przy takim mieszkaniu państwo dołożyłoby 10 % z ceny 50 m kw., czyli trochę ponad 26 tys. zł.
We Wrocławiu w przypadku mieszkań nowych (wśród ofert WGN) nie znajdziemy na razie lokali, które cenowo mieściłyby się w limitach zaproponowanych przez rząd.
Nowe mieszkanie o powierzchni 63 metrów na Śródmieściu, w nowym budynku wielorodzinnym Ołbin House, kosztuje 4900 zł za m2y. To o 500 zł mniej od limitów przewidzianych dla Wrocławia przez ministerstwo.
Na rynku wtórnym mieszkań, dla przykładu, za kwotę 4460 zł od m2 można nabyć ponad 50 metrowe mieszkanie w kamienicy na Śródmieściu. Dopłata państwa wyniosłaby w tym przypadku 22 tys. zł.
W Gdańsku, na osiedlu Gdańsk – Kowale na sprzedaż jest 41 – metrowe mieszkanie za sumę 192 tys. zł, a więc 4700 zł za m2. Do takiej nieruchomości państwo może dopłacić 19 tys. zł.
Na gdańskim rynku wtórnym ofert mieszczących się w ustalonym limicie można znaleźć nieco więcej. Na przykład za sumę 4500 zł za metr można kupić 2.pokojowe mieszkanie o powierzchni 43 m2, w dobrym stanie technicznym, zaś cena za całość to 195 tys. zł. Jeszcze mniej – bo 4200 zł od metra, trzeba dać za mieszkanie przy ul. Gabrysiak. Lokal ma 54 mkw. I 3 pokoje. Stan techniczny oceniono na standardowy.
Jak widać, przegląd aktualnych ofert z rynku pierwotnego w dużych miastach wydaje się ukazywać, iż limity cen ustanowionych za metr kwadratowy dla programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) są na ten moment za wysokie. Na pewno program MdM jest bardzo potrzebny, chociaż już nie tak atrakcyjny jak jego poprzednik – Rodzina na Swoim.

 

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl