Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

pokoikŻacy, którzy nie zadbali o swoje mieszkanie przed końcem roku akademickiego, muszą się pospieszyć. We wrześniu oferta mieszkań na wynajem nie jest już tak bogata. Ile trzeba zapłacić za m2 mieszkania w Warszawie na wynajem?

Do obliczenia średniej cenowej metra kwadratowego wynajmowanego mieszkania wzięliśmy pod uwagę oferty WGN, które wpłynęły od początku sierpnia do tej pory. Wnioski? Tradycyjnie – najdrożej studiowanie będzie kosztować studentów ze stolicy.

W Warszawie średnia cena m2 wynajmowanego mieszkania na podstawie ofert WGN wynosi 40 zł. Dalej w kolejności są Wrocław i Kraków ze stawką 32 zł za metr kwadratowy, Gdańsk – 30 zł, Katowice – 29 zł/ m kw. Poznań – gdzie ceny są wyraźnie niższe i kształtują się na poziomie 25 zł za metr kwadratowy i Łódź – tam najem jest zdecydowanie najtańszy – z cenami w granicach 20 zł od metra.

I tak na przykład – jeśli założymy, że student szuka mieszkania mieszkania do wynajmu i gotowy jest wyłożyć na ten cel 2000 zł miesięcznie w Warszawie w tej kwocie będzie mogła wynająć lokale 2 pokojowe w takich miejscach jak Praga – Południe, Bemowo czy Wola.

W stolicy do najdroższych lokalizacji można zaliczyć Mokotów. Wynajem 50 metrów kwadratowych 3 – pokojowego mieszkania na wynajem w samym sercu starego Mokotowa, 150 metrów od linii metra to koszt 2500 zł, czyli 50 zł za m2.

W przypadku najmu skierowanego do studentów liczy się oczywiście lokalizacja mieszkania – bliskość uczelni, ewentualnie centrum miasta, bądź dobry dojazd do centrum. Znaczenie ma też to, z którego roku jest budynek mieszkalny, dostęp do podstawowych funkcji (Internet, pralka itp. ) oraz oczywiście stan techniczny.

Każde z dużych miast ma swoje lokalizacje uważane przez studentów za atrakcyjne. Liczy się przede wszystkim bliskość lub dobry dojazd do uczelni, ale też takie same znaczenie ma skomunikowanie z centrum miasta. 

Eksperci szacują, że stawki w ostatnich tygodniach września mogą być wyższe nawet o 10 – 15 procent w skali całego roku, oraz w porównaniu do lat ubiegłych możemy jednak powiedzieć, że rynek wynajmu mieszkań jest dość stabilny i nie obserwujemy tu znacznych wahań cen. Ogólny wzrost cen jest wyraźnie widoczny dopiero w szerszej skali czasowej. Od 2006 roku, czyli jeszcze przed górką cenową na rynku mieszkań na sprzedaż, ceny wynajmu wzrosły o około 20 – 30 proc. Inwestor, który jest zainteresowany rynkiem wynajmu mieszkań musi się jednak nastawić na zysk w długim terminie. Szacuje się, że koszt kupna mieszkania na wynajem zwraca się najwcześniej po 15 latach, przy średniej rocznej stopie zwrotu wynoszącej około 4 do 6 proc.

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl