Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

ID-1008767Mieszkanie pod klucz, czyli lokal gruntownie wykończony to taki, który daje nam możliwość natychmiastowego zamieszkania. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie wśród deweloperów, które ma przyciągnąć klientów. Jest to z pewnością bardzo komfortowe rozwiązanie, omijają nasz prace związane z wykończeniem ale musimy w związku z tym więcej zapłacić. O ile? W tym celu należy sprawdzić ile kosztują lokale pod klucz a ile w stanie deweloperskim ze wszelkimi kosztami wykończenia. Zakłada się, że mieszkanie w stanie deweloperskim inaczej mówiąc w stanie surowym to lokal, który oprócz “gołych ścian” nie oferuje niczego, jest do generalnego wykończenia. Mieszkanie pod klucz to, najkrócej rzecz ujmując, jest całkowicie wykończone i przystosowane do zamieszkania, należy je tylko umeblować. W Polsce mimo, że mieszkania pod klucz stają się coraz częstszą ofertą deweloperów to jednak ciągle nisza na naszym rynku. Zgodnie z szacunkami deweloperów liczba osób decydujących się na mieszkanie w takim standardzie to w przybliżeniu od 15 do 20 procent kupujących. Mieszkania, które deweloperzy z góry oferują w standardzie pod klucz na polskim rynku dotyczą zazwyczaj lokali z tzw. wyższej półki, o podwyższonym standardzie, dla majętniejszych klientów, gdzie cena metra kwadratowego nie gra aż tak dużej roli. To zasadniczo wciąż odróżnia nasz rodzimy rynek od wielu innych państw europejskich, gdzie standardem nawet w segmencie popularnym jest właśnie mieszkanie pod klucz.

W związku ze wzrostem popularności oferty deweloperskiej pod klucz musimy tylko odpowiedzieć na pytanie czy jest to opłacalna opcja dla przeciętnego nabywcy? Odpowiedź na to pytanie wymaga po pierwsze zdefiniowania, czy bardziej nam zależy na oszczędnościach i nie zależy nam na czasie czy ważniejszy jest komfort i chcemy się od razu wprowadzić. Ogólnie szacuje się, że lokale pod klucz są droższe od mieszkań w stanie surowym o przynajmniej 700 – 800 zł za metr kwadratowy. Różnice mogą sięgać nawet i tysiąca złotych od metra – wszystko zależy od użytych materiałów, standardu wykończenia itp.

Jeśli decydowalibyśmy się na wykańczanie lokalu na własną rękę uśrednione koszty wykończenia mieszkania powinny zmieścić się w 25 – 30 tys. zł za 50 metrowe mieszkanie. Czyli jest to 500 – 600 zł za metr kwadratowego. Jeśli decydujemy się mieszkanie wykańczać samodzielnie, może udać nam się zmniejszać te koszty. Jednak istnieje ryzyko błędów a to z kolei może je podwyższyć. Można również wynajmować firmy do poszczególnego rodzaju prac bądź też zdecydować się na droższą opcje i znaleźć wykonawcę, który całościowo wykończy nam mieszkanie.

Porównanie ofert mieszkań już wykończonych pod klucz ze średnimi cenowymi dla danego miasta, czy regionu wskazuje, że z reguły są one nawet o kilkanaście procent droższe od lokali oddawanych w stanie surowym.

Za pierwszy przykład podajemy mieszkania z Poznania, lokalizacja Jeżyce. Mieszkania pod klucz sprzedawane są w cenie 6600 zł za metr kwadratowy. Porównując to ze średnimi cenami ofertowymi na rynku pierwotnym dla Poznania, które znajdują się w przedziale 5400 – 5700 zł/ m kw. możemy stwierdzić, że lokal wykończony pod klucz jest tutaj droższy o około 15 do 20 procent za metr. Następna oferta, to mieszkanie w nowym bloku, w miejscowości Drezdenko w województwie lubuskim. Cena ofertowa 60 m kw. wynosi 220 tys. zł, czyli 3600 zł za metr.
Średnia cenowa na rynku pierwotnym w tym województwie (najtańsze w kraju) wynosi 3000 zł/ m kw. to oznacza, że za mieszkanie w omawianym standardzie musimy zapłacić o 20 procent więcej, niż za mieszkanie w stanie deweloperskim.   We Wrocławiu za mieszkania wykończone pod klucz ale o podwyższonym standardzie, w strzeżonym budynku (ul. Hubska) są wycenione na 8180 zł/ m kw. W tym wypadku wynik również pokazuje, że stawka jest wyższa o kilkanaście procent.

Na podstawie powyższego zestawienia możemy wysunąć wnioski że za najtańsze mieszkania pod klucz trzeba dopłacić około 600 zł do ceny jednego metra kwadratowego. Częściej różnica ta wynosi blisko 900 – 1000 zł. Natomiast w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie może to być nawet powyżej 1000 zł.
To powinno pomóc odpowiedzieć nam na pytanie czy opłaca się kupować mieszkanie pod klucz? Wydaje się, że dla tzw. przeciętnego kupującego, mimo wszystko, atrakcyjniejsze ciągle jest samodzielne wykończenie mieszkania. Szczególnie jeżeli nie dysponujemy dużą gotówką i jesteśmy w stanie poczekać.  Na taki stan rzeczy wpływa też obecna sytuacja rynkowa ponieważ spadają ceny materiałów budowlanych oraz robocizny (w związku z mniejszą liczbą zleceń). Oprócz tego dodatkowo za ten rok można jeszcze będzie odliczyć VAT od zakupionych materiałów budowlanych.

Ostateczną decyzję: mieszkanie w stanie surowym czy mieszkanie pod klucz, należy jednak najlepiej poprzedzić gruntownym przeliczeniem i porównaniem ewentualnych kosztów samodzielnego wykończenia oraz warunków wykończenia jakie oferuje deweloper.
Niejednokrotnie może się bowiem zdarzyć, że w ramach promocji, różnego rodzaju rabatów inwestor zaproponuje nam dobry standard w atrakcyjnej cenie, która będzie bardziej opłacalna od kosztów wykańczania mieszkania samodzielnie.

Marcin Moneta

Analityk WGN

 

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl