Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Ukraińcy stają się jedną z istotnych grup odbiorców na rynku mieszkaniowym. W dużej mierze kształtują obecny popyt na mieszkania na wynajem, ale też są grupą, która kupuje coraz więcej mieszkań w Polsce. Wśród obcokrajowców wyprzedzają ich tylko Niemcy.

Z danych lokalnych pośredników wynika, że na poszczególnych rynkach zauważalne są już braki w bazie mieszkań na wynajem. Rosnący popyt generują przybysze ze Wschodu. Tak dzieje się m.in. we Wrocławiu. Czy taka sytuacja może skutkować wzrostem czynszów? Na razie analitycy WGN nie zauważyli takiego zjawiska, jednak jest ono prawdopodobne, zwłaszcza przy coraz większych problemach z kredytowaniem zakupów mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to oczywiście bardzo dobra wiadomość, dla wynajmujących, którzy często najmem regulują spłatę swoich kredytów. Imigracja częściowo niweluje negatywne tendencje demograficzne, które uderzają w rynek najmu.

Jeśli chodzi o mieszkania kupowane na własność – cudzoziemcy kupili ich w zeszłym roku 3754 , o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Takie dane dostarcza raport MSWiA. Najwięcej lokali kupują u nas zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. W zeszłym roku cała powierzchnia zakupionych przez nich mieszkań wynosiła ponad 36 tys. mkw. Tuż za nimi plasują się Ukraińcy. Raport ministerialny wskazuje na dynamiczny wzrost liczby zakupów dokonanych przez klientów tej narodowości. W zeszłym roku kupili mieszkania o powierzchni ponad 35 tys. mkw. W ich ręce trafiło ponad 620 lokali. Choć pozornie nie wydaje się to dużo, to powierzchnia kupionych mieszkań przez Ukraińców w ciągu dwóch lat wzrosła o 90 proc.

Na trzecim miejscu uplasowali się Brytyjczycy, którzy w zeszłym roku w sumie dokonali u nas zakupów na łączną powierzchnię ponad 15 tys. mkw. Dalej w kolejności są: Francuzi, Włosi, Cypryjczycy i Rosjanie.

Rosnąca popularność mieszkań w Polsce w przypadku przybyszów ze wschodu wynika z imigracji do naszego kraju. Wg nieostrych szacunków obecnie znajduje się u nas już ponad milion obywateli Ukrainy.

m (12)
Jeśli chodzi o obcokrajowców z Zachodu, tu kusi raczej wysoka rentowność najmu i niskie – jak na standardy zachodnioeuropejskie – ceny nieruchomości nawet w bardzo dobrych, centralnych lokalizacjach. Takie wnioski dostarcza m.in. ubiegłoroczny raport Deloitte. Eksperci przeanalizowali piętnaście krajów UE (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania) oraz Rosję i Izrael. Spośród stolic wyżej wymienionych państw, nieruchomości w Warszawie okazują się jednymi z najtańszych, ze średnimi stawkami na poziomie około 1700 euro/m kw. Taniej jest tylko w Lisbonie – stolicy Portugalii (około 1400 euro) i Budapeszcie (około 1200). Zdecydowanym liderem pod względem cen nieruchomości pozostaje natomiast Londyn z niebotycznie wysokimi stawkami za mieszkania w dzielnicach centralnych, wynoszącymi aż 14 tysięcy euro!

Na zakupowej mapie obcokrajowców dominują duże miasta, gdzie z jednej strony jest najmniejsze bezrobocie, ale też mieści się najwięcej nieruchomości topowych. Z danych MSWiA za zeszły rok wynika, że wśród przybyszów najpopularniejszym rynkiem pozostaje Warszawa. W 2015 roku kupili tu ponad 1000 nieruchomości, co stanowi blisko 27 proc. całości zakupów mieszkaniowych obcokrajowców w Polsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Kraków (473 mieszkania), Wrocław (276), Poznań (148) oraz Gdańsk (103).

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl