Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Osiedle ALPHA_RED Real Estate DevelopmentWyniki sprzedaży nowych mieszkań z czwartego kwartału 2013 roku dorównują tym z czasu rynkowego boomu. Oferta mieszkań maleje. W ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedało się aż o 14 proc. mieszkań więcej niż w kwartale wcześniejszym. W ogóle cały rok 2013 był dla deweloperów bardzo udany. Jak podaje Reas, w 6-ciu największych miastach kupionych zostało prawie 36 tys. mieszkań. Ubiegły rok pod względem liczby transakcji zamknął się wynikiem porównywalnym do rekordowego sprzedażowo roku 2007.

Ten dobry wynik sprzedaży był możliwy ze względu na optymalne ceny nowych mieszkań. Ustabilizowały się stawki ofertowe, a ostatnio nawet, np. ceny nowych mieszkań w Warszawie zaczęły powoli iść w górę. Na lepszą sprzedaż duży wpływ na pewno miało niskie oprocentowanie kredytów, (choć ogólnie było mniej chętnych niż rok wcześniej). Większość klientów obecnie kupuje za gotówkę, często inwestycyjnie, bo rentowność wynajmu jest wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.

Ożywienie sprzedaży jest tym większym zaskoczeniem, że w 2013 roku nie było rządowego programu dopłat. Firmy deweloperskie są mniej skłonne do udzielania rabatów. Stosują za to innego rodzaju zachęty.

Coraz więcej mieszkań na rynku można kupić z wykończeniem pod klucz w cenie lokalu, np. mieszkania w Warszawie na Osiedlu Alpha w Skoroszach. Wykończone mieszkania są w cenie lokali deweloperskich i spotkały się z dużym zainteresowaniem klientów.

– Klienci dostają wykończenie lokalu gratis. Inwestycja jest ukończona, więc mogą od razu się wprowadzać. Zyskują oszczędności związane z tym, że nie ponoszą kosztów utrzymania dwóch mieszkań w okresie przejściowym – podkreśla Teresa Witkowska.

W 2013 roku w 6-ciu największych aglomeracjach deweloperzy znaleźli chętnych na blisko 36 tys. nowych mieszkań, a na rynek wprowadzili tylko 24 tys. Do sprzedaży weszło sporo mniej mieszkań niż przeciętnie było wprowadzanych w kilku ostatnich latach, kiedy w ofercie deweloperów pojawiało się rocznie 35-37 tys. lokali. Znacząca przewaga mieszkań deweloperskich sprzedanych nad wprowadzonymi do oferty spowodowała, że w końcu ubiegłego roku pula oferowanych mieszkań zmalała już szósty kwartał z rzędu.

Na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2012 roku, kiedy w sprzedaży mieszkań było najwięcej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi – deweloperzy oferowali do sprzedaży ponad 56 tysięcy lokali. Teraz mają w ofercie zaledwie 41 tys. mieszkań (o 27 proc. mniej), według Reas.

W stolicy Polski w Warszawie w ciągu czterech kwartałów można by wyprzedać wszystkie mieszkania z rynku deweloperskiego, a rok temu  potrzebne byłoby na to aż 6,7 kwartału. W Krakowie sytuacja jest podobna, zapas mieszkań deweloperskich zniknąłby po 4,5 kwartału, a rok wcześniej aż po 8,9 kwartałach.

Wsparciem sprzedażowym w tym roku ma być dodatkowo program dopłat.  W Krakowie, we Wrocławiu, czy Warszawie jest jednak mała podaż tanich mieszkań, żeby można je było kupić z ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wspiera on głównie rynek gdański i łódzki, gdzie limity zostały ustalone na takim poziomie, że kryterium cenowe programu spełnia zdecydowana większość mieszkań.

RED Real Estate Development

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl