Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

NOWY POMYSŁ DEWELOPERÓW

25 września 2013

iwonkaIle trzeba wydać na własne mieszkanie? Jest to coraz częściej kwestia do negocjacji. Coraz częściej deweloperzy, przy opisach proponowanych inwestycji nie podają ceny za nieruchomość. Wolą, aby to klient zaproponował stawkę, po jakiej chce kupić nieruchomość.

Opcja „zaproponuj swoją cenę” to rzecz jasna jeden z licznych sposobów przyciągnięcia klientów. Z punktu widzenia dewelopera ma tę zaletę, że może być bardziej skłonny do sfinalizowania transakcji, ponieważ będzie pamiętał, że to on wyszedł z ofertą ceny, która mu odpowiada. Dlatego też coraz częściej, wśród ofert WGN dotyczących rynku pierwotnego, spotykamy ogłoszenia bez cen ofertowych, ewentualnie z opcją ceny do negocjacji.
Jak bardzo deweloperzy mogą zejść ze stawek ofertowych? Praktyka WGN obrazuje, iż ta różnica przeciętnie wynosi około 6,5 %. Wielu analityków wskazuje jednak na zjawisko zmniejszania się w ostatnim czasie (dotyczy to zwłaszcza tego roku) różnicy między stawkami ofertowymi a transakcyjnymi. Skąd wynika to zjawisko? Z kilku podstawowych mechanizmów, między innimy wygaszenia programu Rodzina na Swoim, który wywierał presję cenową na deweloperów, ogólnego zastoju na rynku, jak również długiego oczekiwania na sprzedaż nieruchomości (nawet 4 do 5 mcy), co wpływa na urealnianie stawek ofertowych przez deweloperów.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy firmy są gotowe do większych upustów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadkach, gdy klient jest gotowy sfinalizować gotówką zakup nieruchomości. Inna sytuacja, gdy można liczyć na ciekawe upusty to gotowość do wpłacenia dosyć wysokiej kwoty na starcie inwestycji.
Przywołana w tym kontekście formuła „zaproponuj swoją cenę” może okazać się bardzo korzystna dla sprzedających, jeśli niezorientowany w sytuacji rynkowej klient poda wyższą stawkę, od tej, po jakiej sprzedający chce zbyć mieszkanie.
Jakie jeszcze inne „haczyki” stosują deweloperzy? Wśród ofert WGN znajdziemy ich kilka. Przykładowo: w Katowicach na rynku pierwotnym oferenci dają rabaty, jeśli klient zdecyduje się na zakup w ciągu tygodnia, inna oferta to voucher wartości 10 tys. zł na aranżację i wyposażenie kuchni w jednej ze znanych sieci meblowych.
Wśród podstawowych chwytów promocyjnych stosowanych przez deweloperów znajdziemy też takie opcje jak mieszkanie pod klucz w cenie, opłata kosztów notarialnych po stronie dewelopera, garaż/ miejsce postojowe gratis, rozłożenie płatności na raty, atrakcyjny system płatności 10/90, możliwość wynajmu a dopiero potem kupna, czy nawet telewizory bądź zagraniczne wycieczki w cenie.

Ile wynoszą promocyjne oferty sprzedażowe? Przykład z WGN to Katowickie mieszkania na rynku pierwotnym. 72 m kw. jest do kupienia za 409 tys. zł w promocji. Oferent informuje, że regularna cena jest o 100 tys. zł wyższa, czyli upust w tym przypadku wynosi aż 20 proc.
W jaki sposób negocjować z deweloperem? Na pewno w naszym zasięgu jest upust cenowy sięgający 7 – 10 proc., bo takie są średnie różnice między stawkami ofertowymi i transakcyjnymi. Czy uda się wynegocjować więcej? To zależy od determinacji sprzedającego i rodzaju nieruchomości. Jeśli więc przystępujemy do negocjacji cenowych warto dowiedzieć się, najlepiej z niezależnych źródeł, jak długo mieszkanie czeka na kupca, ile mieszkań jest już sprzedanych i po jakich cenach. Oczywiście warto zapoznać się z innymi stawkami za mieszkania w okolicy.

Na duże rabaty cenowe z pewnością mogą liczyć klienci z segmentu mieszkań ekskluzywnych, które z założenia ciężej jest sprzedać. Podobnie ma się rzecz w przypadku mieszkań o większych metrażach.

Iwona Hryncewicz
Analityk i Doradca WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl