Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Mieszkanie z własnym ogrodem znacznie zyskuje na wartości, nawet pomimo stosunkowo niepopularnej lokalizacji na parterze. W WGN ceny lokali z kawałkiem działki do zagospodarowania są średnio o 200 do 400 zł na metrze kwadratowym droższe.W budownictwie na rynku pierwotnym od co najmniej kilku lat panuje moda na aranżowanie ogródków dla mieszkańców lokali na parterze. Zapewne wkrótce będzie to standard, tak jak standardem już na wyższych kondygnacjach są balkony i loggie. Inwestycje, które nie mają tych udogodnień, wyraźnie tracą w oczach klientów na atrakcyjności.

Zazwyczaj ogródek na parterze ma nie więcej niż 50 mkw. Wychodzi się na niego przez okno balkonowe. Inwestorzy aranżują tę dodatkową przestrzeń, by zwiększyć atrakcyjność mieszkań na najniższej kondygnacji, które tradycyjnie cieszą się najmniejszym wzięciem.

Każdy zna wady parterów, takie jak: mniejsza prywatność, większy „ruch” na klatce schodowej, mniejsze poczucie bezpieczeństwa i wyraźniejsze odgłosy z ulicy. Oczywiście parter ma też swoje zalety – głównie wygodę dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. No i właśnie – w przeciwieństwie do mieszkań położonych wyżej – tylko parter może mieć własny ogródek. A to jest już bardzo istotna zaleta.
Jak przedstawiają się ceny mieszkań z ogródkiem? Z danych WGN wynika, że mimo lokalizacji najniżej nie tylko nie są tańsze od innych, ale średnie cenowe takich nieruchomości są o 200 – 400 zł/ mkw. wyższe od lokalnych średnich. Oznacza to, że ogródek przy 50 – metrowym mieszkaniu „dorzuca’ do jego wartości 10 do 20 tys. zł.

209
Wyższe ceny mogą wynikać z faktu, że najczęściej własne ogródki mają mieszkania w nowym budownictwie, które siłą rzeczy jest droższe, jednak spotykamy również wiele ofert w budynkach postawionych w starszej technologii (np. wielka płyta), gdzie stawki są podwyższone.

Przykładowo: w Warszawie na Chomiczówce, za mieszkanie w bloku z lat 80. ,za to z własnym ogródkiem, oferent życzy sobie 7600 zł od metra. Jak na dosyć peryferyjną lokalizację i dodatkowo „wielką płytę” jest to stawka wysoka. Na pewno posiadanie ogrodu pozwoliło sprzedającemu wystawić taką cenę.

Inny przykład, tym razem z Gdańska, to oferta z bloku, mieszkanie na parterze z własnym ogródkiem, wystawione w cenie 6700 zł/ mkw., co jest stawką wyższą od średnich ofertowych dla stolicy Pomorza o około 600 zł.

O czym pamiętać decydując się na mieszkanie z ogródkiem?
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić nasze umocowanie do korzystania z takiej przestrzeni.

Najlepsze rozwiązanie to kupno tam, gdzie ogródek jest wyodrębniony jako osobna działka geodezyjna, z własnym numerem i powierzchnią. W takiej sytuacji można przenieść własność i działka nie należy do części wspólnej, a do nabywcy mieszkania. Oczywiście oznacza to pełną niezależność od wspólnoty, która nie ma prawa ingerować w kwestię zagospodarowania ogródka.

Najczęściej jednak taki wariant nie jest możliwy, a ogródki należą do części wspólnej budynku. Nie widnieje w księdze wieczystej. Oznacza to, że teoretycznie do takiego ogródka może wejść każdy mieszkaniec. W praktyce natomiast często umożliwia się korzystanie z ogródków poszczególnym, konkretnym osobom na zasadzie tzw. umowy o podziale nieruchomości do korzystania. Przewiduje ona, że dany współwłaściciel, bądź ich grupa, może korzystać z określonych części nieruchomości, z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli. Mówiąc potocznie – choć ogródek jest wspólny i należy do części wspólnej prawo do korzystania z niego ma Pan X. Oczywiście wiąże się to z koniecznością ponoszenia przez X kosztów utrzymania przypadającej nieruchomości.

Teresa Michniak
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl