Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
polecane MIESZKANIA i APARTAMENTY

moneta noweKupujący często zadają sobie pytanie, czy wybrać mieszkanie w centrum miasta, czy może jednak zdecydować się na lokum w mniejszej miejscowości. Takie rozwiązanie wiąże się bowiem ze sporą oszczędnością finansową. Porównaliśmy jak prezentują się różnice w cenach metra kwadratowego lokalu w Warszawie oraz w mniejszych miejscowościach na Mazowszu.

Analizie poddaliśmy mieszkania w segmencie popularnym, o najbardziej popularnych powierzchniach. Z danych rynkowych wynika, że najczęściej Polacy poszukują dwu- lub trzypokojowego mieszkania o powierzchni pomiędzy 40 a 60 metrów kwadratowych.

Obecnie średnie ofertowe ceny metra kwadratowego na rynku wtórnym w stolicy Polski (według danych z analizy kwartalnej NBP) kształtują się na poziomie 8600 zł. Co jednak ważne, ceny transakcyjne zazwyczaj różnią się bardzo mocno od początkowych cen ofertowych.
Przegląd aktualnych ofert WGN może doprowadzić do bardzo ciekawych wniosków. Niekoniecznie bowiem lokal mieszkalny usytuowany na tzw. Prowincji jest tańszy od tego znajdującego się w mieście. Często bowiem różnice w cenach są dość znikome. Na Mazowszu przykładów takich jest wiele.
Na przykład: mieszkanie na warszawskich Bielanach o powierzchni nieco ponad 40 metrów kwadratowych, usytuowane w bloku z 1973 roku można nabyć za 280 tys. złotych. Tyle samo kosztuje nieco większe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty w Ożarowie.
Są jednak przypadki, gdzie różnice w cenach są bardzo uwidocznione. Dla przykładu, za 255 tys. złotych można kupić 60 metrowe mieszkanie w bloku, znajdujące się w miejscowości Ząbki. Mieszkanie o zbliżonej powierzchni, jednak wymagające remontu, także w bloku w centrum Warszawy (dzielnica Białołęka) można kupić za 70 tys. złotych więcej. Na tyle wycenił oferent mieszkanie w dzielnicy Białołęka.
Podobne różnice cenowe uwidaczniają się na rynku pierwotnym. Za 321 tys. złotych na sprzedaż wystawiono nowe, 60 metrowe mieszkanie w miejscowości Ząbki, usytuowanej pod Warszawą. Mieszkanie składa się z 3 pokoi. W samej Warszawie, za tę samą kwotę nabędziemy mieszkanie dwupokojowe, o powierzchni 47 metrów kwadratowych w dzielnicy Bielany.
Zdarzają się także o wiele większe różnice w cenach. Na przykład dwupokojowe mieszkanie na rynku wtórnym o powierzchni ponad 60 metrów kwadratowych, w bloku, w warszawskiej dzielnicy Gocław jest wystawione na sprzedaż za 415 tys. złotych. 115 tys. zł mniej należy zapłacić za nowsze mieszkanie z 2000 roku o powierzchni 66 metrów kwadratowych, w bardzo dobrym stanie, usytuowane w kamienicy w centrum Serocka.

Podsumowując: dysproporcje między aglomeracją a małym miastem są na Mazowszu dość uwidocznione. W mniejszych miastach łatwiej trafić na mieszkanie w bardzo dobrym stanie technicznym za mniejsze pieniądze, niż w centrum miasta. Dysproporcje cenowe zmniejszają się jednak, im bliżej mieszkanie znajduje się od dużego miasta.
Ceny mieszkań w mniejszych miejscowościach są bardziej atrakcyjne, jednak przy zakupie należy brać pod uwagę inne czynniki, jak np. dojazd do pracy, dostępność usług medycznych itp.

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl