Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

W dobie wysokiej podaży nieruchomości mieszkalnych i ostrej konkurencji na rynku firmy deweloperskie rywalizują nie tylko standardem i ceną samych mieszkań, ale również jakością wykończenia części wspólnych. Wśród klientów rośnie świadomość w tym zakresie.

Standard części wspólnych nowych osiedli w Polsce sukcesywnie się podnosi. Jeszcze kilkanaście lat temu wyróżnikiem wyższej jakości był np. garaż podziemny. Dziś ma go większość nowych inwestycji, nawet wśród tych najtańszych – mieszczących się w limitach programu MDM. Podobnie ma się rzecz z windami, czy balkonami. Dodatkowe powierzchnie przynależne do mieszkania – takie jak balkon czy taras to dziś cechy typowe budownictwa deweloperskiego.

Generalną zasadą dotyczącą wykończenia części wspólnych jest rosnąca wraz z ceną powierzchnia, większa jakość materiałów i bardziej niepowtarzalny autorski projekt. Najniższy standard – co oczywiste – dotyczy segmentu popularnego, choć również tu – jak wspomnieliśmy powyżej – da się zauważyć wyraźny postęp.
Co rozumiemy pod pojęciem budownictwo popularne? Są to oczywiście mieszkania dla szerokich rzesz odbiorców – generalnie tanie (niekoniecznie najtańsze, ale mieszczące się poniżej średnich cenowych dla danej lokalizacji i zazwyczaj spełniające wymogi MDM). Osiedla tego typu powstają w przeciętnych, a czasem peryferyjnych lokalizacjach.

Budynki mają zazwyczaj miejsca parkingowe – (podziemne lub naziemne) – zazwyczaj dodatkowo płatne, a mieszkania są wyposażone w balkony. Liczba komórek lokatorskich najczęściej nie odpowiada liczbie mieszkań, stąd decydują zapisy. Standard wykończenia klatek schodowych jest przeciętny. Nie ma mowy o użyciu wysokiej jakości materiałów, dodatkowych elementów zdobniczych itp. Elementy małej architektury są ograniczone przestrzennie i niewyszukane. Często mieszczą się na wąskim dziedzińcu w środku, między budynkami. Projekt wykończeniowy klatek schodowych itp. cechuje zupełna przeciętność, bez wyszukanych elementów indywidualizacyjnych, ozdobnych itp.
Lepszą jakość prezentują osiedla o wyższym standardzie. Tego typu nieruchomości są przeciętnie o 700 – 1500 zł na metrze kwadratowym droższe w stosunku do cen przeciętnych. Powinny one wyróżniać się większą przestrzenią części wspólnych, charakterystycznymi wyróżnikami i dodatkowymi funkcjonalnościami typu dodatkowe osobne pomieszczenia – np. miejsce do grillowania, ogród zimowy itp. Oczywiście standard wykończenia klatek schodowych jest większy – głównie poprzez użycie lepszej jakości materiałów; np. retyfikowanych, mrozoodpornych i antypoślizgowych kafli czy gresów. Częściej pojawiają się materiały naturalne – drewno, kamień. Może pojawić się marmur, granit. Zewnętrzne przestrzenie wspólne są lepiej doświetlone, a osiedla nie cierpią na braki infrastrukturalne. Zdarza się, że drogi buduje sam deweloper. Oczywiście wyższy standard to też większa estetyka – dodatkowe elementy małej architektury na zewnątrz, ale także elementy ozdobne wewnątrz – wyposażenie w charakterystyczne detale – stylowe lampy itp. Na tego typu rzeczy zwraca się szczególnie uwagę w popularnych inwestycjach polegających na remontach zabytkowych kamienic.

Najwyższy standard – co oczywiste – prezentują mieszkania z górnej pułki, czyli apartamenty. Na polskim rynku możemy wyróżnić dwa podstawowe podsegmenty tej kategorii. Są więc apartamenty „popularne” i te najbardziej luksusowe. Na wiodących rynkach najtańsze apartamenty zaczynają się od 8 – 9 tys. zł, jednak przeciętne ceny wynoszą kilkanaście tysięcy. Z kolei apartamenty luksusowe, w inwestycjach wyróżniających się nie tylko niebagatelną architekturą ale często najbardziej prestiżową lokalizacją i znanym nazwiskiem projektanta, kosztują od 20 tys. zł wzwyż. Liczba takich realizacji jest bardzo mała. Do wąskiej kategorii luksusu zalicza się zazwyczaj kilka góra kilkanaście obiektów na danym rynku.

Wykończenie części wspólnych apartamentów powinno cechować się niebanalną aranżacją. W grę wchodzą oczywiście materiały najwyższej klasy (wysokiej jakości drewno, marmur, kamień, ceramika), zaopatrzenie budynku we wnętrz jak i na zewnątrz w detale ozdobne – rzeźby, obrazy itp. Przykładem może być choćby wrocławski wieżowiec Sky Tower, przed którym inwestor postawił 1,5 tonową rzeźbę Salvadora Dali, p. Profil Czasu. W ramach części wspólnych apartamentów podstawą jest aranżacja przestronnego hallu z recepcją. Obiekty powinny być zaopatrzone w video domofony, oczywiście także w całodobową ochronę monitoring itp. Osiedla apartamentowe nie mogą być małe, stąd duży wachlarz dodatkowych przestrzeni – takich jak ogród zimowy, sala bilardowa, czasem sauna, SPA itp. Najbardziej luksusowe apartamenty zapewniają także usługi typu concierge.

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl