Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Wykończenie mieszkania to kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musimy poświęcić, by móc zamieszkać w nowo- zakupionej nieruchomości. Zabierać się za to na własną rękę, czy też wynająć firmę lub skorzystać z usług dewelopera? Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety.

Ile – szacunkowo – kosztuje wykończenie w przeciętnym standardzie 50 metrów kwadratowych? Wszelkie wyliczenia są orientacyjne i należy podchodzić do nich z dużą ostrożnością, ale chodzi o kwotę rzędu około 30 – 40 tysięcy złotych. Przyjmuje się, że metr kwadratowy wykończonego mieszkania to koszt 700 – 750 zł.

Za co zapłacimy najwięcej? Wg barometru cen portalu branżowego wielkiebudowanie.pl najwięcej będzie nas kosztować położenie płytek w łazience i parkiet w pokojach. Przedstawiamy średnie ceny niektórych usług wykończeniowych – położenie parkietu – 54 zł netto za metr kwadratowy,  za montaż paneli podłogowych zapłacimy średnio 14 zł netto/ mkw., tyle samo za wykonanie gładzi, układanie płytek to koszt 47 zł od metra, a malowanie 8 zł za metr.

Wykończenie mieszkania samodzielnie teoretycznie pozwala zaoszczędzić pieniądze, a przynajmniej ogromna większość kupujących tak to sobie wyobraża. Standard tzw. deweloperski dotyczy około 80 proc. mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie z czego wynika jego popularność – czy z obawy, że firma wykończy mieszkanie drożej i „zedrze” z nas, czy też po prostu z faktu, że taka możliwość w naszym kraju istnieje. Warto zaznaczyć, że w większości krajów Europy Zachodniej coś takiego jak standard deweloperski albo w ogóle nie występuje, albo występuje w ograniczonym stopniu, natomiast wyjściowym rozwiązaniem jest wersja „pod klucz”, czyli do natychmiastowego zamieszkania.

U nas jest inaczej, a do tego nie ma żadnych precyzyjnych przepisów/ustaleń, które precyzyjnie definiowałyby co właściwie ów standard deweloperski oznacza. Sami deweloperzy różnie rozumieją tę kwestię, funkcjonuje nawet coś takiego jak standard deweloperski podwyższony. Dlatego jeśli planujemy wykańczanie nieruchomości, warto dokładnie zapoznać się z tym, co dostaniemy (na etapie podpisywania dokumentów), co pozwoli nam lepiej oszacować koszty prac wykończeniowych.

Przekonanie, że na własną rękę, jest taniej jest o tyle mylne, że większość osób nie bierze pod uwagę kosztów dodatkowych. Bo przecież własny, poświęcony czas też jest kosztem. Do tego dochodzą koszty dojazdów, konieczność organizacji wszystkiego i prawdopodobnie wyższe ceny materiałów budowlanych, niż mógłby uzyskać deweloper. Jeśli nie mamy w rodzinie, czy wśród znajomych fachowców budowlańców, prawdopodobnie robocizna też będzie nas kosztować więcej, bowiem zamawianie fachowców do kolejnych etapów prac z reguły przekłada się na podbicie kosztów. Tu również usługa deweloperska może mieć przewagę. Firma ma swoich podwykonawców, czy pracowników, którzy robią po prostu całość.

Nie znaczy to oczywiście z góry, że wykończenie samemu będzie droższe. Jeśli mamy czas i ludzi i nie zależy nam na natychmiastowym wprowadzeniu się do mieszkania, możemy się tego podjąć i np. wykonywać poszczególne prace etapami – w zależności od możliwości i zasobności portfela. Pewną zaletą opcji ‘pod klucz” będzie jednak również fakt, że decydując się na to z góry znamy cenę, a więc wydatki. Możemy uzyskać od razu finansowanie kredytem na wszystko.

Ostatecznie jednak o wyborze przesądza cena. A ta w wersji pod klucz jest bardzo różna. Ważne by dokonać rzetelnej analizy kosztów wykończenia samemu i porównać to z ofertą deweloperską.
Jeśli decydujemy się na dewelopera odpada nam konieczność organizowania wszystkiego samodzielnie, a więc oszczędzamy również czas. Ponadto, gdyby usługa została wykonana niezgodnie z umową, bądź z wadami, przysługuje nam rękojmia. I to także wtedy, gdy usterki wykryjemy po odbiorze mieszkania (o ile wcześniej o niej nie wiedzieliśmy).

Na pewno wybór wersji pod klucz powinien być poprzedzony bardzo dokładnym zapoznaniem się ze standardem jaki oferuje deweloper – także z rodzajem materiałów budowlanych, które zostaną użyte.

Teresa Michniak, Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl