Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Moda na poddasza na polskim rynku mieszkaniowym rośnie wraz ze świadomością i wymaganiami klientów. Na rynku pierwotnym często nieruchomości dwupoziomowe z poddaszem oferują deweloperzy.

Dla firm jest to okazja sprzedać powierzchnię, która byłaby niewykorzystana. Najczęściej przestrzeń na poddaszu oferowana jest po obniżonej cenie metra – co wynika m.in. z mniejszej powierzchni użytkowej.

Na rynku wtórnym poddasza często spotyka się w starszych budynkach typu kamienice. Trend na odnawianie takich nieruchomości wiąże się także z takimi przestrzeniami. Poddasze zwłaszcza w zabytkowej kamienicy może mieć naprawdę wyjątkowy charakter – pod warunkiem, że mamy pomysł i determinację na jego urządzenie. Może być to poważne wyzwanie.

Niebanalne, wyjątkowe, czarujące

Osoby, które decydują się na takie nieruchomości doceniają przede wszystkim możliwości aranżacyjne takich przestrzeni, które daje możliwość uczynienia mieszkania na samej górze unikatowym. Co się na to składa? Zazwyczaj są to pomieszczenia duże i wysokie w szczycie (nawet 3 m) co daje możliwość aranżacji antresoli. Możemy też zaplanować poddasze np. jako open space na wzór loftowy. Generalnie stylów i form aranżacji jest naprawdę wiele, jednak musimy w tym wypadku zapomnieć o rutynie, co oznacza też większe nakłady czasu i kosztów. Zapomnijmy o zwykłym wniesieniu na górę szafy. Urządzenie poddasza często oznacza np. konieczność zamawiania specjalnych mebli na wymiar itp.

Wiatr, deszcz, upał, mróz

Kupując poddasze należy koniecznie zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Są to części budynków po prostu najbardziej wystawione na czynniki atmosferyczne. Konstrukcja, stan dachu musi być więc dobry – odporny np. na wichury czy ulewy. Inaczej mogą zdarzać się np. przecieki.

Druga kwestia to temperatury. Mieszkanie może się zbytnio nagrzewać latem, z kolei zimą może być bardzo zimno. Pamiętajmy, że czasem poddasze składa się z samych ścian szczytowych, co oznacza, że może być bardzo zimno. Kwestia izolacji jest więc szczególnie istotna. Z kolei ochrona przed nagrzewaniem się może być związana z koniecznością instalacji klimatyzatora. Klimatyzacja oznacza wydatek rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chodzi jeszcze o zimno – przed zakupem warto sprawdzić, jakie rachunki za ogrzewanie płaci właściciel. To powinno nam dać odpowiedź na temat temperatury panującej w takich pomieszczeniach zimą.

Światło

Przestrzenie na poddaszach mogą też cierpieć na niedoświetlenie. Jeśli budujemy dom mamy możliwość zaradzenia temu problemowi. Alternatyw jest wiele – od świetlików, przez okna połaciowe po lukarny. Wszystko to oczywiście wchodzi w grę w zależności od zasobności portfela i kwestii technicznych (m.in. kąta nachylenia dachu). Inaczej jeśli decydujemy się na gotowe mieszkanie. W takim wypadku sprawa jest już rozwiązana, dlatego należy zwrócić uwagę na doświetlenie nieruchomości i położenie względem stron świata. Potencjalnie najlepszy jest okład okien na południe. Zapewnia całodzienny dopływ światła, co zimą może dogrzewać pomieszczenie.

Powierzchnia, schody…

Decydując się na kupno koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową. Pamiętajmy, że są odpowiednie normy, które to regulują, a powierzchnię ze skosami oblicza się inaczej, niż w standardowej nieruchomości. Warto to sprawdzić, by po prostu nie dać się oszukać i nie przepłacić.

Wreszcie – do spisu wad poddaszy można zaliczyć też po prostu najwyższą kondygnację. W budynkach bez wind powoduje to konieczność każdorazowego kursowania po schodach. Z czasem sprawa może być naprawdę irytująca.

Podsumowanie

Wszystko, co zostało napisane powyżej nie oznacza wcale, że na mieszkanie na poddaszu nie warto się decydować. W ostateczności wszystko zależy od konkretnej oferty. A te mogą być naprawdę warte uwagi. Jak już wspomnieliśmy – zdarza się, że poddasza są po prostu tańsze. Kupno takiego mieszkania do remontu w zabytkowej kamienicy, w dobrej wielkomiejskiej lokalizacji może być inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę. Po gruntownym remoncie i podwyższeni standardu nieruchomość może znacznie zyskać na wartości, czy też być atrakcyjnym produktem np. na rynku najmu.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl