Mieszkania w Warszawie sprzedaż, mieszkania w Warszawie wynajem, mieszkania w Warszawie Śródmieście sprzedaż, Wola sprzedaż, Bemowo sprzedaż, Żoliborz sprzedaż, Białołęka sprzedaż, Ursus sprzedaż, Praga sprzedaż, Bielany sprzedaż, Ursynów sprzedaż - mieszkaniawwarszawie.net
opinie i raporty

Centrum miasta to bardzo drogie mieszkania, droższe nawet o 100 proc. w porównaniu do stawek średnich dla miasta. Przykładem może być Warszawa, gdzie ceny na Śródmieściu sięgają kilkunastu tysięcy zł za metr kwadratowy, natomiast średnie stawki dla miasta wynoszą około 7,5 tysiąca.

Nawet mieszkania w wielkiej płycie z czasów PRL czy też w zrujnowanych kamienicach, jeśli są zlokalizowane w centrum, potrafią być o kilkadziesiąt procent droższe. W WGN przeciętne ceny w przypadku warszawskiego Śródmieścia wynoszą około 10 – 13 tysięcy/ mkw. Jedno z mieszkań w zabytkowej kamienicy na Starym Mieście wyceniono na 15 tys za metr. Inna oferta to dwupokojowe mieszkanie (44 mkw.) od odświeżenia, w kamienicy – w cenie ponad 600 tys.

We Wrocławiu za mieszkanie w kamienicy w samym Rynku trzeba płacić ponad 14 tys. zł za metr, co daje cenę za 58 – metrów na poziomie ponad 800 tys. zł. Średnia cenowa dla obrębu starego miasta i centurm wynosi natomiast około 7,5 -8,5 tys. zł. Co ważne – tyle mogą kosztować nawet mieszkania w złym stanie technicznym czy niezbyt atrakcyjnym budownictwie, np. nieremontowanej, nieocieplonej wielkiej płycie.

W Krakowie mieszkania na starówce czy Kazimierzu potrafią kosztować nawet i ponad 20 tys. zł, choć przeciętne ceny kształtują się na poziomie 9 -10 tysięcy, co jest i tak znacznie wyższą średnią w porównaniu do przeciętnych cen w skali całego miasta, które wynoszą około 6500 zł/ mkw.

Czy komfort życia w centrum wart jest bardzo wysokiej ceny – czasem o 100 proc. wyższej niż w przypadku gorzej położonego mieszkania?

Zdania na temat życia w centrach miast są podzielone. Wg niektórych jest to lokalizacja wymarzona. Wg innych – przereklamowana i wcale nie wygodna, a uciążliwa. Konfliktu między tymi stanowiskami nie rozwiążemy, bowiem wszystko zależy od indwydualnych preferencji. Wskażmy jednak listę najbardziej typowych zalet i wad życia w centrum miasta.

ZALETY:

„Wszędzie blisko” – sąsiedztwo urzędów, uczelni, instytucji, możliwość dojścia w wiele miejsc piechotą
Rozrywka na wyciągnięcie ręki: puby, restauracje, kawiarnie, kina – wszystko to jest w niedalekiej odległości od naszego mieszkania
Oszczędność czasu – wynika z faktu, że nie musimy dojeżdżać z oddalonych dzielnic (chyba że mamy pracę poza centrum) i z tego powodu stać w korkach
Prestiż, rozpoznawalność – każdy wie, gdzie jest centrum miasta. Nasze mieszkanie postrzegane jest jako prestiżowe, łatwe do znalezienia. Pozytywnie to wpływa na jego cenę, ale też na nasz wizerunek

WADY:

W zależności od lokalizacji i układu centrum miasta – może być głośno, wzmożony ruch tramwajowy na wąskich uliczkach, gwar ludzki
Hałas także w nocy – z pubów i dyskotek
Problemy parkingowe, konieczność opłacenia abonamentu
Z czasem znużenie centurm, co wiąże się ze specyficznym brakiem miejsca, gdzie można by się udać, utrata atrakcji jaką jest centrum miasta dla innych mieszkańców

Jednak nie tylko o komfort życia, a o opłacalność ekonomiczną chodzi. Kupując mieszkanie w gorszej lokalizacji można zaoszczędzić nawet setki tysięcy zlotych. Pomysłów na „organizację” takich pieniędzy z pewnością będzie wiele.

Z drugiej strony o wiele droższe mieszkanie w centrum może być finalnie lepszym krokiem, jeśli myślimy o zakupie pod kątem inwestycyjnym – tak by na naszej nieruchomości zarobić. Ścisłe centra miast zawsze cieszą się powodzeniem. Osoba z taką nieruchomością nie będzie narzekać na brak najemców, czy chętnych na zakup. Mieszkania tego typu są odporne na wahania koniunktury. Nie tracą na wartości.
Wszystko są to więc zalety nie do przecenienia, jeśli chcemy by nasza nieruchomość dawała w perspektywie szansę zarobku czy sprzedaży z zyskiem. Gorzej położone mieszkanie nie dają takiej pewności.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN

Dodaj komentarz

Kontakt: WGN, ul. Górczewska 124, 01-460 Warszawa, Polska - tel. 668 861 043, e-mail - sekretariat@wgn.pl